Skal Marmara İstanbul SKAL - Skal International Marmara - Skal Marmara skal marmara

"PEACE AT HOME, PEACE IN THE WORLD" - K.Atatürk

SKAL

14 ŞUBAT 2011'de uluslararası Skal Dernekleri Federasyonu resmen  kurulmuştur.

SKÂL NEDİR? SKÂL TARİHÇESİ

Skâl, seyahat ve turizm tüm kollarını bir araya getiren tek uluslararası organizasyondur. Bünyesinde, sektördeki yönetici ve üst düzey yetkililer bulunmaktadır ve bütün Skâl kardeşleri yerel ve ulusal platformlarda buluşup, arkadaşlık ortamı içerisinde ortak mevzuları tartışırlar.

ilk kulüp 1932 yılında Paris'te, İskandinavya’da eğitim turunda bulunan turizm sektörü yöneticileri tarafından kurulmuştur ve uluslararası arkadaşlık ideolojisi 1934 yılında popülarite kazanmıştır. Skâl uluslararası statüsünü "Association Internationale des Skâl Clubs" formasyonunda ve Paris Skâl Kulübü'nün başkanı olan ve "Father of Skâl" olarak bilinen Florimand Volckaert öncülüğünde kazanmıştır.


Bugün ise Skâl, 80 ülkede 500 kulüp ve 25.000 üyeye sahiptir. Diğer profesyonel organizasyonlar gibi (Rotary, Oddfellovvs, Lions v.b.) bütün milli ve bölgesel komiteler İspanya’da, Torremolinos'da kendi sekreteryasına sahip A.l.S.C. (Skâl International) şemsiyesi altında toplanmıştır.


Skâl dünya kongresine katılan, Genel Kurul'a bağlı kulüp delegeleri arasından seçilen 9 kişilik bir Yönetim Kurulu kadrosu ile yönetilmektedir. Bu beş günlük dünya kongresi her yıl değişik bir ülke tarafından yapılır ve böylece o ülkenin turizm sektöründeki potansiyeli ilk eden incelenip, değerlendirilmesi sağlanmış olur.

SKÂL'A NİÇİN ÜYE OLMALIYIM? İŞ YAPMAK ARKADAŞLIĞA BAĞLIDIR

Skâl ne bir iş organizasyonu, ne de is bağlantısı yapmak için bir forumdur. Skâl direkt olarak isin içine girmez, sadece Skâl kardeşlerinin ve destekleyenlerinin birbirleri ile is yapmalarını teşvik edici bir kuruluştur.


Skâl'a üye olmanın is açısından yegane amacı, kulüplere yerel ve ulusal kongrelere gerçekleştirilen katılımlar sayesinde, tüm dünya çapındaki sektör arkadaşları ile tanışma ve çevre edinme olanağı sağlamasıdır. Skâl politik değildir ve cinsiyet, din, dil, politik ve statü ayrımı yapmaz.


Florimond Volckaert Fund'in amacı ciddi bir rahatsızlık ve iflas gibi zor durumda olan Skâl üyelerine ve onların ailelerine gönüllü olarak acil yardim sağlamaktır. Operation Hpe bireysel bir kulüp olup, yetim ve özürlü çocuklara sosyal aktiviteler, tatiller organize etmektedir. Diğer kulüpler ve milli komiteler kendi yardim islerini ve olayları kendi bünyelerinde yapıp, bazı çevresel projelere katılmaktadırlar.SKÂL BANA NE ÖNERİYOR? ÜYE OLMAK

Üye olmak için isinize veya evinize en yakın olan Skâl Kulüp tarafından davet edilmelisiniz. Tabii ki, Skâl üyesi olmak için yeterli olduğunuza ve Skâl ideallerini benimseyebileceğinize inanıyorsanız, kendiniz de en yakın Skâl Kulüp'e temasa geçebilirsiniz. 


Tüm Kulüp sekreterleri, klüp listelerini, toplantı tarih ve yerlerini Skâl Rehberi'nde tutar ve üyeleri diğer kulüpleri ziyaret etmeleri için teşvik eder. Tüm üyelerden ilk kurulduğu yıl olan I932'de kabul edilen arkadaşlığı geliştirme ve ayrım gözetmeden barış ilkelerini benimseyip, bugün içerisinde yaşatmaları beklenmektedir. Ayrıca, tüm üyelerden Skâl'i geliştirmek için, yeni kulüpler kurulmasında ve özellikle de sektörden potansiyel genç üyelerin Skâi'a teşvik edilmesinde yardımcı olmaları beklenmektedir.


Skâl profesyonel bir kuruluş olarak turizm sektörü içinde olanakları geliştirip, kabul edilirler ve eşsizliği baz alıp, statüsünü pekiştirmeyi amaçlar. Seminer ve konferanslara katilimin çokluğu ve gelişmesi, sektör içindeki değişik branşların arasındaki bağın Skâl tarafından güçlendirildiğinin bir kanıtıdır. Uluslararası Skâl ayrıca, üyelerle turizm sektörü personeli arasında, bu dostluk hareketinin yayını olan Skâl Nevvs'in prestijini artırarak imajını geliştirmeyi amaçlamaktadır.


Skâl'in uluslararası arkadaşlığı ve yakın kişisel iletişimi, mutlu olmak için yaşanmalıdır.


FLORIMOND VOLCKAERT FONU NEDİR?

Florimoncl Volckaert Fonu'nun amacı, A.I.S.C. kartı sahibi üyelerinin ve ailelerinin By Laws'un XII. maddesinde tanımlanan ihtiyaçlar doğrultusunda yardim sağlamaktır. Bu fon için para, kulüplerin milli ve yerel komitelerin katilimi ve ayrıca bireysel üyelerin hediye ve bağışları aracılığı ile sağlanır. 


FONUN TARİHİ, AMACI VE İŞLEYİŞİ

 
Fon 1954'te kuruldu. O zamanın Şeref Genel Sekreteri ve daha sonra kulübün Şeref Başkanı seçilen Henry Tschann, bu düşüncenin 1954yilinda Viyana'da gerçeklesen Genel Kurul'da kabul edilmesine öncülük etmiştir.


Kurulusundan sonra fon, A.I.S.C. Yönetim Kurulu tarafından seçilen 3 vekil ile yönetil meye başlandı. Doğal olarak ilk koordinasyon vekili, Skâl hareketinin kurucusu ve fona adi verilen Florimond Volckaert idi. Daha sonra ise, bu görev sırasıyla John Minnaert ve VVerner Schmindt tarafından üstlenildi.


1973'te ise fon, A.I.S.C.'ye yapılan değişikliklerle ayni anda ve International CounciH'in çalışmalarıyla tanındı. Gerçek su ki, fonu yöneten vekiller, verdikleri kararların tüm sorumluluklarını taşırlar ve tek kontrol mekanizması kendi vicdanlarıdır. Vekillerin kararları her zaman bağlaşık ve uyumlu olmak zorundadır. 1974'te Helsinki'de yapılan Genel Kurul süresince, fonun anti - merkezi sisteme geçirilmesi ve etkisinin güçlendirilmesi için yeni atılımlar gerçekleştirildi.


Bunlardan en önemlisi, International Councillor'un rolüne, fon vekillerine ve A.I.S.C. Yönetim Kurulu'na danışmanlık yapması ve Florimond Vockaert Fund Komitesi'nin kurulmasının eklenmesi olmuştur. Ayrıca International Councillor'a, ülkesinde fonun üyelere tanıtılması ve fona sağlanacak destek ve katilimin artırılabilmesi amacıyla, Fon Temsilciliği görevi de verilmiştir. Acil yardim gerektiren durumlarda 1000 USD'ye kadar ön ödeme yapabilme hakki vardır.


Bireysel üyelerin, kulüp, yerel ve milli komitelerin katılımları ve tutarı kesinlikle isteğe bağlıdır. Öyle ki, Skâl Card taşıyan her üyenin fonu araması ve dünya çapında katılmaları ümit edilir.

Etiketler: skal marmara

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal

 

 

dedeman logo

 

 

türkkan

 

 

greenpark