Skal Marmara İstanbul Bozcaada’nın davetsiz misafiri cazibe merkezi oldu - Skal International Marmara - Skal Marmara

"PEACE AT HOME, PEACE IN THE WORLD" - K.Atatürk

Bozcaada’nın davetsiz misafiri cazibe merkezi oldu

Çanakkale’de hukuki sorunları nedeniyle seferden men edilerek demirletildiği Bozcaada açıklarında fırtına yüzünden Beylik Koyu sahiline sürüklenen 88 metre uzunluğunda ve 2 bin 250 groston ağırlığındaki “Mercy God” adlı kuru yük gemisi, adaya gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin fotoğraf çektirmek için ilgi gösterdiği cazibe merkezi haline geldi.

Adayı ziyaret eden turistler, sosyal medya hesapları ve fotoğraf paylaşım uygulamalarında yüzlerce paylaşımda bulunuyor. Video tutkunları gemiyi drone ile birçok kez havadan görüntülerken, buraya çıkmayı başarabilenler ise yaşam mahallinden mürettebat kamaralarına, mutfaktan köprü üstüne, ambar kapaklarından makine dairesine kadar çok sayıda noktada çekim yapıyor. Düğün fotoğrafları için Bozcaada’ya gelenlerin de ilk tercihi, Beylik Koyu’ndaki gemi oldu. Çekilen fotoğraflar, yine sosyal medyada en çok beğenilen Bozcaada içerikleri arasına girdi.

Bozcaada

KUMSAL ALANA YERLEŞTİ

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, konu ile ilgili yaptığı açıklamada dev geminin, adanın en güzel koylarından biri olarak kabul edilen Beylik Koyu’na yaklaşık üç yıl önce “davetsiz misafir” olarak geldiğini hatırlattı. Mercy God’ın Bozcaada için büyük bir sürpriz olduğunu, aradan geçen zaman içinde geminin tamamıyla kumsal alana yerleştiğini anlatan Yılmaz; “Sanki birisi, bir el o koskoca gemiyi alıp, o kumsala koymuş gibi duruyor. Türkiye’nin önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Bozcaada, her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Bu ziyaretlerde adanın doğal güzellikleri, bakir koyları, bozulmamış tabiatı da fotoğraf tutkunlarınca ölümsüzleştiriliyor” dedi.

“MERCY GOD” HAKKINDA

Beylik Koyu’nda bulunan 39 yaşındaki gemi; 1994’te “Diler”, 2007’de “Sitarem”, 2013’te ise “Nil K” isimleriyle faaliyet gösterdi. Geminin adı, Mısırlı bir şirket tarafından satın alındıktan sonra şimdiki ismi olan ve “Merhamet Allah” anlamına gelen “Mercy God” olarak değiştirildi. Yabancı şirket, Sierra Leone bayraklı geminin ismini bazı kaynaklarda değiştirmeyince, Mısır’ın Alexandria Limanı’ndan Rusya’nın Novorossiysk Limanı’na giderken Çanakkale Boğazı’ndan geçiş yapacağı esnada, eksik evrak ve devam eden bazı mahkeme süreçleri yüzünden Çanakkale Liman Başkanlığı’nın seferden men emriyle 19 Mayıs 2014’te Bozcaada açıklarındaki demir bölgesinde bekletilmeye başlandı. Liman Başkanlığı tarafından gemi kaptanına ve ait olduğu şirkete, gemideki evrak eksikliğinin tamamlanması, isim mülkiyet devrinin yasal şekilde çözüme kavuşturulması ve devam eden hukuki süreçler hakkında bilgi verilmesi istendi.

 

Kaynak: www.tourmag.com

 

Tarihi: 14 / 06 / 2017
Haber Yorumları: 0
Önceki: Türk Hava Yolları'ndan çalışanlarına sosyal medya kısıtlaması
Sonraki: Erzurum Kalesi yeniden hayat bulacak


İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal

 

 

dedeman logo

 

 

türkkan

 

 

greenpark