Skal Marmara İstanbul Erzurum Kalesi yeniden hayat bulacak - Skal International Marmara - Skal Marmara

"PEACE AT HOME, PEACE IN THE WORLD" - K.Atatürk

Erzurum Kalesi yeniden hayat bulacak

Erzurum Kalesi, Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca finanse edilen proje ile restore edilecek. Kentin en eski tarihi eserleri arasında yer alan Erzurum Kalesi’nin dış kısmının restore edilmesinin ardından, bu kez de iç kısmının restorasyonunun yapılması için çalışma başlatıldı.

DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Erzurum Rölöve ve Anıtlar Müdürü Suat Bakır, İl Kültür Turizm Müdürü Cemal Almaz, kalenin iç kısmının restorasyonu için hazırlanan projenin protokolünü Erzurum Kalesi’nde imzaladı. Demir, gazetecilere yaptığı açıklamada kurum olarak destek anlamında bölgedeki tarımsal faaliyetleri ağırlıkla yürüttüklerini hatırlattı. Geçen yıldan bu yana bölgenin kültür varlıklarının kazandırılması noktasında yapılan projelere de finans sağlamaya başladıklarını söyleyen Adnan Demir, şunları ifade etti:

Erzurum Kalesi

PROJENİN MALİYETİ 2,5 MİLYON TL

“Erzurum ilimizin geçmişinde önemli bir yere sahip olan kalenin günümüze kazandırılması noktasında daha önce çevre düzenlemesi, yani dış kısmı yapılmış. Ancak iç kısmının da bir şekilde yapılması gerekiyordu. Bu kapsamda Erzurum Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğümüz tarafından idaremize sunulan proje kapsamında kalenin iç kısımda yer alan saat kulesi, hamam ve mescidin restore edilmesi ve kale surlarında yürüyüş yolu yapılması gibi planlamalar var. Bu kapsamda 2017 yılı ödeneği 1,5 milyon lira. Projenin toplam tutarı ise yaklaşık 2,5 milyon lira.”

ERZURUM TARİHİNDE BİR İLK

Suat Bakır ise DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na sundukları projenin onaylandığını hatırlatarak; “Surların üzerine seyir terasları yapacağız. Şehri görme anlamında ayrı bir güzellik katacak. Projemizin süresi iki yıl. Ama bu süre teknik nedenlerle değişebilir” diye konuştu. İl Kültür Turizm Müdürü Cemal Almaz da bu düzeyde bir restorasyonun Erzurum tarihinde ilk defa yapıldığını dile getirdi. Kentte asırlık bir meselenin projeyle çözüleceğini aktaran Almaz; “İlk defa Erzurum’a ve kaleye yakışan bir restorasyon olacak. Yani kalenin her şeyine el atılacak. Yani tepeden tırnağa hepsi restore edilecek” değerlendirmesinde bulundu.

ERZURUM KALESİ HAKKINDA

İlk inşa tarihi kesin olarak bilinmeyen Erzurum Kalesi’nin M.S. 5. yüzyılın ilk yarısında Doğu Roma İmparatorluğu tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Tarih boyunca Asurlar, Sasaniler, Persler, Araplar, Romalılar ve Bizanslılar arasında sık sık el değiştiren Erzurum Kalesi, 11. yüzyılda Türklerin eline geçmiştir. İç kalede Erzurum’daki ilk Türk-İslam eserlerinden, Saltukoğulları dönemine ait Kale Mescidi ve Tepsi Minare bulunmaktadır. Erzurum Kalesi, bulunduğu tepenin üzerinde bir iç kale ile bunu çevreleyen dış kaleden oluşmaktadır. Bugün iç kale sağlam kalmış olmasına rağmen, şehri çevreleyen dış kale surları yok olmuştur. Bugüne ulaşan iç kalenin duvar kalınlıkları 2-2,5 metre arasında değişmekte olup, halen sekiz burcu ayakta durmaktadır.

 

Kaynak: www.tourmag.com

Tarihi: 14 / 06 / 2017
Haber Yorumları: 0
Önceki: Bozcaada’nın davetsiz misafiri cazibe merkezi oldu
Sonraki: Türkiye’nin Yunan Adaları kapısı Turgutreis-Kos seferleri başladı


İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal

 

 

dedeman logo

 

 

türkkan

 

 

greenpark